PDF Drukuj Email
SZTUKA AZULEJOS W PORTUGALII 
 
Koordynacja: Rita Rolim

 

Katalog wystawy zaprezentowanej w Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Piasecznie k. Gniewa i Sandomierzu
oraz w siedzibie głównej Muzeum w Warszawie.

 

 Seria Biblioteka Iberyjska
pod redakcją Jerzego Mazurka
wyd. Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW
        Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Warszawa 2007, 54 strony

Zamówienia


Wstęp:

Portugalię, kraj, który potrafi oczarować, można odkrywać na różne sposoby. Naturalne piękno krajobrazu, w połączeniu z dziedzictwem artystycznym i literackim, zaskakuje bogactwem i jednocześnie zachwyca. Kontakty Portugalczyków ze Wschodem i Zachodem oraz łatwy dostęp do szlachetnych metali i kamieni, pozostawiły piękne ślady w sztukach dekoracyjnych kraju. Wspaniałe barokowe budowle, meble, porcelana oraz wyroby ze złota to świadectwo przeszłości i teraźniejszości, widoczne w eksponatach muzealnych, w pałacach i budowlach użyteczności publicznej.

Wiedza w Polsce o tym odległym kraju, położonym „tam, gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna” – jak pisał szesnastowieczny poeta Luis Vaz de Camões (1524? – 1579) – jest ciągle jeszcze niedostateczna. Choć od zarania dziejów w tej samej europejskiej rodzinie, było nam od siebie daleko, a działo się i tak, zwłaszcza w najnowszej historii, że nie tylko dystans geograficzny był tego powodem. Miarą relacji polsko-portugalskich dziś jest już głównie wzajemna wiedza o sobie lub jej brak.

Wiedzeni chęcią lepszego wzajemnego poznania, proponujemy zaznajomienie się z jednym z oryginalnych aspektów kultury portugalskiej – azulejos, przepięknymi panelami z kafelków, zwłaszcza od XVII wieku stosowanymi szeroko w kościołach, pałacach i architekturze miejskiej. Stały się one symbolem narodowym i najbardziej rozpoznawalnym motywem.

Niniejsza publikacja towarzyszy wystawie, która – dzięki wysiłkom ambasadora Portugalii w Polsce, Jego Ekscelencji José Sequeira e Serpa – mogła być zaprezentowana w oddziałach Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Piasecznie k. Gniewa i Sandomierzu oraz w siedzibie głównej Muzeum w Warszawie. Żywimy nadzieję, że publikacją tą przybliżymy wiedzę o jednej z osobliwości kultury portugalskiej, prezentującej wartości uniwersalne.  

 

prof. dr hab. Grażyna Grudzińska
dr Jerzy Mazurek
 

Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Oboźna 8, 00-927 Warszawa
tel. (+48 22) 55 20 429; 55 20 683; tel./fax 828 29 62
e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zamieszczone materiały są własnością Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.