TRZEBA MIEĆ PIENIĄDZE. WYKŁADY Z SOCJOLOGII HISTORYCZNEJ PDF Drukuj Email
Marcin Kula

 
 Seria Biblioteka Iberyjska
pod redakcją Jerzego Mazurka
wyd. Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW
        Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Warszawa 2014, stron 209
cena 30 zł.
ISBN: 978-83-7901-036-3, 978-83-60875-26-1


Marcin Kula – historyk, z wykształcenia także socjolog. Przez wiele lat, wykładając socjologię i historię dla studentów różnych kierunków, dążył do zbliżenia obu dyscyplin. Ich podział jest nieuzasadniony o tyle, że historycy powinni brać pod uwagę ustalenia socjologów i weryfikować ich uogólnienia, socjologowie zaś muszą stąpać po rzeczywistym gruncie dziejów. Badanie dowolnego zjawiska jedynie w jego współczesnych przejawach jest zresztą niepełne. Z czasem profesor Kula zaczął publikować swoje wykłady – początkowo w książkach Najpierw trzeba się urodzić i Ostatecznie trzeba umrzeć (WUW, 2011, 2012). Potem jął zapełniać przestrzeń, która jest udziałem każdego z nas pomiędzy tymi wydarzeniami. W serii „Biblioteka Iberyjska” opublikował Trzeba pracować i produkować , obecnie zaś przedstawia książkę Trzeba mieć pieniądze. Niezależnie od zasadności jego tez, trudno zaprzeczyć słuszności tych tytułów.
 
Na zdjęciu: autor na molo w Juracie, gdzie, nawiasem mówiąc, wyjątkowo łatwo mu było potwierdzić, że „trzeba mieć pieniądze”.
Fot. M. Kulowa.

 


 

 

Występujący w znacznej części naszej cywilizacji stosunek do pieniądza jako do czegoś złego przejął niejeden ruch utopijny i, z czasem, ruch socjalistyczny oraz komunistyczny (skądinąd też nieraz utopijne). Warto w tym kontekście przypomnieć przedstawienie Skrzypek na dachu. W jednym z jego epizodów młody socjalista rzuca pod adresem Tewje Mleczarza: „Pieniądze są plagą ludzkości!” (Tewje zwraca na to twarz ku niebu i woła: „Panie Boże, spuść na mnie więcej tych plag!”). Konsekwencją postawy reprezentowanej przez takich ludzi, młodych czy starszych, było swoiste odwrócenie się od pieniędzy w przemianie socjalistycznej. Biedni byli dobrzy – jak sankiuloci w Rewolucji Francuskiej – bogaci zaś co najmniej podejrzani. Kupcy i bankierzy byli chyba jeszcze gorsi niż fabrykanci.
 

fragment książki

 

 

Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Oboźna 8, 00-927 Warszawa
tel. (+48 22) 55 20 429; 55 20 683; tel./fax 828 29 62
e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zamieszczone materiały są własnością Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.