PDF Drukuj Email
Baltasar Dias e as metamorfoses do discurso dramatúrgico em Portugal e nas Ilhas de Sâo Tomé e Príncipe. Ensaio Histórico-literário e antropológico
 
Anna Kalewska 
 

Seria:

Rozprawy Uniwersytetu Warszawskiego

/Dissertationes Universitatis Varsoviensis/

ISBN 83-235-0031-2
Warszawa 2005, 326 stron

 
O książce
 
Dr Anna Kalewska opisuje zjawiska teatralno-performatywne w Portugalii oraz w jednej z jej dawnych kolonii – na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej, a także objaśnia, w jaki sposób swoiste współistnienie tekstu dramatycznego z przedstawieniem teatralnym, zwane dyskursem dramaturgicznym, zadecydowało o kształcie świadomości narodu portugalskiego i ludów, które weszły w krąg wpływów języka i kultury portugalskiej. 
 
Autorka analizuje tekst Tragedii o Markizie z Mantui Diasa oraz przedstawia historię teatru portugalskiego od średniowiecza do połowy XIX wieku, rozważa także zagadnienie inkulturacji europejskiego dyskursu dramaturgicznego w praktykach performatywno-rytualistycznych na Wyspach św. Tomasza i Książęcej, zwanych o tchiloli santomense. Bada afrykański kontekst zjawiska, opisuje spektakl mający wiele wspólnego z rytuałem święta zmarłych. Nawiązuje do antropologii teatru w ujęciu Victora Turnera, Richarda Schechnera czy Eugenio Barby, a także do założeń dialogizmu, polifonii i karnawalizacji rzeczywistości, znanych z koncepcji Michaiła Bachtina.

 

Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Oboźna 8, 00-927 Warszawa
tel. (+48 22) 55 20 429; 55 20 683; tel./fax 828 29 62
e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zamieszczone materiały są własnością Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.